in

حقایق تکان دهنده درباره خطرناک ترین فتنه آخرالزمان از زبان امام علی (ع)

فتنه های زمان رسول خداصلی الله علیه وآله و بعد از آن حضرت را در کتاب «پیامبر اعظم صلی الله علیه وآله» و کتاب «أسوه النّساء» می توانید مطالعه کنید.
اکنون اشاره ای به فتنه های بعد از رسول خداصلی الله علیه وآله و فتنه های آخر الزّمان و ابتلاءات مؤمن در دوران غیبت حضرت بقیّه اللَّه علیه السلام می نماییم.

امیرالمؤمنین علیه السلام در خطبه 39 نهج البلاغه ضمن بیان فتنه هایی که برای این امّت رخ می دهد می فرماید:

 

«أَلا إِنَّ أَخْوَفَ الْفِتَنِ عِنْدِی عَلَیْکُمْ فِتْنَهُ بَنِی أُمَیَّهَ فَإِنَّها فِتْنَهٌ عَمْیاءُ مُظْلِمَهٌ عَمَّتْ خُطَّتُها وَ خَصَّتْ بَلِیَّتُها وَ أَصابَ الْبَلاءُ مَنْ أَبْصَرَ فِیها وَ أَخْطَأَ الْبَلاءُ مَنْ عَمِیَ عَنْها وَ أیْمُ اللَّهِ لَتَجِدُنَّ بَنِی أُمَیَّهَ لَکُمْ أَرْبابَ سَوْءٍ بَعْدِی»

 

آگاه باشید که خطرناک ترین فتنه ای که بر شما وارد می شود فتنه بنی امیّه است و آن فتنه کور و تاریکی است و همه مردم را در برمی گیرد.
و مصیبت و گرفتاری آن مخصوص به اهل البیت[ علیهم السلام] می باشد؛ چرا که اساس حکومت بنی امیّه بر غصب حقّ آنان خواهد بود.

از این رو، هر کس در آن زمان حقّ اهل البیت[ علیهم السلام] را شناخته باشد انتقام بنی امیّه مربوط به او خواهد بود.

و بنی امیّه برای دوستان اهل البیت[ علیهم السلام] همانند شتر پیر بداخلاقی می مانند که صاحب خود را دندان می گیرد و آزار می رساند و نمی گذارد شیر او را بدوشد.

ظلم بنی امیّه این گونه ادامه خواهد یافت و کسی از ظلم آنان معاف نخواهد بود جز آن که با آنان هم گام شود و یا برای آنان سودمند باشد و یا آسیبی به آنان نرساند

تا این که فرمود:

«وَ أَوَّلُ مَنْ یَضَعُ جَبَرُوتَها وَ یَکْسِرُ عَمُودَها وَ یَنْزِعُ أَوْتَادَهَا، اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِینَ وَ قاصِمُ الْجَبَّارِینَ.

 

«نخستین کسی که قدرت بنی امیّه را می شکند و پرچم آنان را پایین می آورد و پایه های حکومتشان را براندازی می کند، خدای ربّ العالمین و درهم شکننده جبّارین است»

 

پس شخصی برخاست و عرض کرد: یا امیرالمؤمنین در آن زمان ما چه باید بکنیم؟

امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:

شما باید به اهل بیت پیامبر خود[ علیهم السلام] بنگرید؛ اگر آنان سکوت کرده اند، شما نیز باید سکوت کنید و اگر قیام کردند و از شما کمک خواستند آنان را یاری نمایید، تا پاداش خود را دریابید و لکن از آنان پیشی نگیرید که زمین خواهید خورد و مغلوب می شوید.

 

سپس دیگری برخاست و عرض کرد: پس از این بلاها چه خواهد شد؟ امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:
«سپس خداوند این فتنه ها را به دست مردی از ما خانواده برطرف خواهد نمود، “بِأَبِی ابْنُ خِیَرَهِ الْإِماءِ”.»

 

پدرم فدای او باد.» تا این که فرمود:

 

«او [ یعنی حضرت بقیّه اللَّه علیه السلام] آنان را به زیر زمین خواهد فرستاد و کاسه زهر را به آنان خواهد نوشاند و جز با شمشیر با آنان روبه رو نخواهد شد.
و هشت ماه شمشیر بر شانه خود می گذارد و آنان را نابود می نماید؛ دشمنان او از قریش دوست می دارند که دنیا و آنچه در دنیا هست را بدهند و از دست او نجات یابند [ و هرگز برای آنان راه فراری وجود نخواهد داشت»

 

امیرالمؤمنین علیه السلام در سخن دیگری درباره ظلم بنی امیّه می فرماید:

 

«وَ اللَّهِ لا یَزالُونَ حَتّی لا یَدَعُوا للَّهِ ِ مُحَرَّماً إِلَّا اسْتَحَلُّوهُ وَ لا عَقْداً إِلّا حَلُّوهُ، وَ حَتّی لا یَبْقی بَیْتُ مَدَرٍ وَ لا وَبَرٍ إِلّا دَخَلَهُ ظُلْمُهُمْ، وَ نَبَا بِهِ سُوءُ رَعْیِهِمْ، وَ حَتّی یَقُومَ الْباکِیانِ، باکٍ یَبْکِی لِدِینِهِ، وَ باکٍ یَبْکِی لِدُنْیاهُ، وَ حَتّی تَکُونَ نُصْرَهُ أَحَدِکُمْ مِنْ أَحَدِهِمْ کَنُصْرَهِ الْعَبْدِ مِنْ سَیِّدِهِ، إِذا شَهِدَ أَطاعَهُ، وَ إِذا غابَ اغْتابَه وَ لا یَجْهَلُ أَحَدٌ مَبْلَغَ ما نَزَلَ بِالنَّاسِ مِنْ ظُلْمِ بَنِی أُمَیَّه، وَ انْتِهاکِهِمْ لِلْحُرُماتِ، وَ اسْتِتارِهِمْ بِالْفَضِیلَهِ، حَتّی صارَ خُلَفاؤُهُمْ مَثَلاً فِی الظُّلْمِ وَ الْفِسْقِ وَ التَّهَتُّکِ»

 

«به خدا سوگند بنی امیّه همواره هر آنچه خدا حرام نموده است را حلال می نمایند و هر پیمانی را نادیده می گیرند.
ظلم آنان وارد هر خانه شهری و روستایی و هر چادرنشین صحرایی خواهد شد و به همه رعیّت خواهد رسید.
آنان حقّ احدی را رعایت نخواهند کرد، تا جایی که فسادشان همه جا را می گیرد، در آن زمان مردم را می بینی که یکی برای دین خود گریه می کند و دیگری برای دنیای خود.
مردم همانند غلامان در خدمت آنان خواهند بود که چون آقای آنان حاضر باشد از او اطاعت می کنند و چون دور شود از او غیبت می نمایند، و کسی نیست که از گستردگی ظلم آنان و هتک حرمت های الهی و کنار گذاردن ارزش های اخلاقی آنان بی اطّلاع باشد.
خلفا و حاکمان آنان در ظلم و فسق و هتک حرمت ها ضرب المثل مردم خواهند شد.»

 

 

برگرفته از کتاب : فتنه های آخرالزمان ، نویسنده : محمد حسینی بهارانچی

این مطلب چطور بود؟

1 point
Upvote Downvote

نویسنده حسین

ما در مجموعه "نماز شب" وظیفه خودمان می دانیم با ارزش ترین مطالبی که حرف خدا، پیامبر و ائمه معصومین است را به زبان ساده منتشر کنیم تا نوری باشد در این تاریکی آخرالزمان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بزرگترین فتنه دجال در آخرالزّمان و بلاهایی که قبل از ظهور امام زمان رخ می دهد

زنان آخرالزمان

هر آنچه که از زنان آخرالزمان و فتنه های آنان روایت شده است