in

نشانه های آخرالزمان – روی آوردن مردم به شطرنج و آلات لهو ( قسمت هفتم )

در این سری از مقالات نشانه های آخرالزمان می خواهیم به نشانه هایی اشاره کنیم همین الان می توانی به وقوع پیوستن آن ها را چه در سطح جامعه و چه در سطح جهانی مشاهده کنی.

روی آوردن مردم به شطرنج و آلات لهو در آخر الزّمان

در کتاب محرّمات اسلام به طور تفصیل درباره آلات لهو و شطرنج و نرد و خوانندگی و موسیقی بحث شده و احکام فقهی و آثار و نکبت های هر کدام از آنها در روایات و سخنان معصومین علیهم السلام بیان گردیده است. در این کتاب نیز به عنوان نشانه ها و فتنه های آخر الزّمان از آنها بحث می شود.

 

رسول خداصلی الله علیه وآله درباره اشراط السّاعه و نشانه های آخر الزّمان می فرماید:

 

«وَ تَظْهَرُ الْکُوبَهُ وَ الْقَیْناتُ وَ الْمَعازِفُ وَ الْمَیْلُ إِلی أَصْحابِ الطَّنابِیرِ وَ الدُّفُوفِ وَ الْمَزامِیرِ وَ سائِرِ آلاتِ اللَّهْوِ، أَلا وَ مَنْ أَعانَ أَحَداً مِنْهُمْ بِشَیْ ءٍ مِنَ الدِّینارِ وَ الدِّرْهَمِ وَ الْأَلْبِسَهِ وَ الْأَطْعِمَهِ وَ غَیْرِها، فَکَأَنَّما زَنی مَعَ أُمِّهِ سَبْعِینَ مَرَّهً فِی جَوْفِ الْکَعْبَهِ، فَعِنْدَها یَلِیهِمْ أَشْرارُ أُمَّتِی، وَ تُنْتَهَکُ الْمَحارِمُ، وَ تُکْتَسَبُ الْمَآثِمُ، وَ تُسَلَّطُ الْأَشْرارُ عَلَی الْأَخْیارِ، وَ یَتَباهَوْنَ فِی اللِّباسِ، وَ یَسْتَحْسِنُونَ أَصْحابَ الْمَلاهِی وَ الزَّانِیاتِ، فَیَکُونُ الْمَطَرُ قَیْظاً»

 

«در آخر الزّمان طبل و شطرنج و نرد و آلات لهو و غنا و آوازه خوانی [ و موسیقی] آشکار می شود و مردم به این اعمال و سایر آلات لهو مایل می شوند»

سپس فرمود: «آگاه باشید که هر کس به آنان در این اعمال کمک مالی و غیره داشته باشد [ و یا عمل آنان را نیکو بشمارد]، مانند این است که هفتاد مرتبه با مادر خود در داخل کعبه زنا کرده باشد»

 

تا این که فرمود: «در چنین زمانی اشرار بر آنان حاکم می شوند و محرمات خدا هتک می شود، و مردم آن زمان اهل گناه و زنا و آوازه خوانی و استعمال آلات لهو و موسیقی و… را نیکو می شمارند.

و در چنین زمانی [ برکات کم می شود و] باران رحمت کمیاب می گردد… .» ( و بیشتر باران ها به صورت عذاب و کیفر خواهد بود و سبب تخریب و هلاکت مردم می گردد)

 

اکنون به سخنان معصومین علیهم السلام درباره نرد و شطرنج و آلات لهو و موسیقی گوش فرامی دهیم.

 

مرحوم محقّق صاحب شرایع می گوید:

 

زمر و عود آلت های غنا است، و صنج و دفّ، آلت ضرب در مجالس لهو و حرام است و عامل و شنونده آنها فاسق و گنهکار خواهد بود.

 

شیخ اعظم انصاری در کتاب مکاسب گوید: امام صادق علیه السلام فرمود:

 

«نزدیک نرد و شطرنج نروید.»

امام صادق علیه السلام فرمود:

 

«شطرنج رجس، و غنا قول زور است که در آیه شریفه «… فَاجْتَنِبُوا الرِّجْسَ مِنَ الْأَوْثانِ وَ اجْتَنِبُوا قَوْلَ الزُّورِ»  ذکر شده است.

 

و فرمود: «مقصود از “میسر” در آیه شریفه «… إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ وَ الْأَنْصابُ وَ الْأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطانِ فَاجْتَنِبُوه نرد و شطرنج است»

 

و فرمود: «مقصود از “لهو الحدیث” در آیه «وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ یَشْتَری لَهْوَ الْحَدیثِ، غنا می باشد»

 

امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید:

 

رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: “به چند گروه سلام نکنید:

  • آدم مست.
  •  کسی که مجسّمه می ساز.
  • کسی که با نرد بازی می کند.
  • کسی که با چهارده خانه بازی می کند.
  • و فرمودند من اضافه می کنم که بر اهل شطرنج نیز سلام نکنید.

 

امام صادق علیه السلام فرمود:

 

خرید و فروش شطرنج حرام است، و قیمت آن پلید و حرام است، و نگهداری آن کفر است، و بازی با آن شرک است.

سلام کردن بر کسی که با آن بازی می کند گناه کبیره و هلاک کننده است، و کسی که دست خود را در آن وارد می کند مانند کسی است که دست خود را در گوشت خوک وارد می کند و نماز او نماز نیست تا دست خود را بشوید.

و نگاه به شطرنج مانند نگاه به عورت مادر است، و کسی که به شطرنج نگاه کند در حالی که با آن بازی می کنند، و یا بر اهل آن سلام کند، مانند کسی است که با آن بازی می کند.

کسی که در کنار شطرنج برای بازی کردن با آن بنشیند، جایگاه خود را در آتش آماده کرده است، و این عمل سبب حسرت او در قیامت خواهد شد.

 

سپس فرمود: «از هم نشینی با اهل شطرنج پرهیز کن؛ چرا که مجلس شطرنج سبب خشم خداوند است و در هر آنی گمان می رود که عذابی بر اهل آن نازل شود و آن عذاب تو را نیز بگیرد»

این مطلب چطور بود؟

1 point
Upvote Downvote

نویسنده حسین

ما در مجموعه "نماز شب" وظیفه خودمان می دانیم با ارزش ترین مطالبی که حرف خدا، پیامبر و ائمه معصومین است را به زبان ساده منتشر کنیم تا نوری باشد در این تاریکی آخرالزمان.

نشانه های آخرالزمان – مردم از پرداخت زکات فرار خواهند کرد (قسمت ششم)

نشانه های آخرالزمان – تجارت زن ها ( قسمت هشتم )