in

نشانه های آخرالزمان – تجارت زن ها ( قسمت هشتم )

تجارت زن ها در آخرالزّمان

در بحث ولایت مرد بر زن گذشت که زن باید از همسر خود اطاعت کند و بدون اجازه او حقّ بیرون رفتن از خانه و انجام مشاغل اجتماعی را ندارد.

از نظر مسؤولیّت نیز کارهای خارج خانه، – همان گونه که رسول خداصلی الله علیه وآله برای علی و فاطمه علیهما السلام تقسیم کار نمود و دستورات لازم را به آنان داد – ، اکثراً به عهده زن نیست و بهترین عمل برای او خانه داری و شوهرداری است و اساساً جهاد زن در شوهرداری پسندیده می باشد.

از نظر مسائل حیا و حجاب و عفّت نیز طبق فرموده قرآن و سیره و سخن اولیای خدا، ماندن در خانه برای زن بهتر از هر عمل دیگری است که در خارج خانه بخواهد انجام بدهد. تفصیل این بحث را در کتاب بانوی نمونه عالم و کتاب آیین همسرداری می توانید مطالعه کنید.

 

اکنون این سخن مطرح است که رسول خداصلی الله علیه وآله درباره زن های آخر الزّمان به سلمان فارسی فرمود:

 

«وَ الَّذِی نَفْسِی بِیَدِهِ وَ عِنْدَها تُشارِکُ الْمَرْأَهُ زَوْجَها فِی التِّجارَه»

 

«سوگند به آن خدایی که جان من به دست اوست در آن زمان زن با همسر خود در تجارت شریک خواهد بود»

و در خطبه سال حجّه الوداع نیز در کنار کعبه، ضمن بیان اشراط السّاعه و نکوهش احوال مردم آخر الزّمان فرمود:

 

«وَ تُشَارِکُ الْمَرْأَهُ زَوْجَها فِی التِّجارَه»

 

«سوگند به خدایی که جان من در دست قدرت اوست، ای سلمان در آخر الزّمان زن ها همانند مردها به تجارت مشغول خواهند شد، و زن با شوهر خود در تجارت همراه و شریک خواهد بود.»

و ما اکنون همه خصلت هایی که آن حضرت برای زن های آخرالزّمان بیان فرموده است را مشاهده می کنیم و قدرتی برای جلوگیری از آن نداریم. .

از سویی سیره اولیای دین و صالحین از صحابه پیامبرصلی الله علیه وآله و پیروان ائمّه معصومین علیهم السلام این نبوده است که زن همانند مرد در خارج خانه مشغول تجارت و کارهای اجتماعی باشد.

 

از سخنان معصومین علیهم السلام بالأخصّ سخن قرآن که می فرماید:

 

«وَ قَرْنَ فی بُیُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِیَّهِ الْأُولی»

 

و سخن رسول خداصلی الله علیه وآله که می فرماید:

 

«جِهادُ الْمَرْأَهِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ.»

 

مذمّت رسول خدا از زن های آخر الزّمان در جمله «تشارک المرأه زوجها فی التّجاره.»، و جمله «المرأه عوره.» و یا «صوت المرأه عوره.» که فقها در فقه به صورت اصل مسلّم به آن تمسّک نموده اند و می فرمایند:

 

«و الإجماع بقسمیه علی أنّ المرأه عوره و هذا ضروریّ المذهب أو الدّین» استفاده می شود که اختلاط زن با مرد در بازار و کوچه و خیابان و مراکز عمومی که عموم مردم در آنها رفت و آمد دارند، کار صحیحی نیست.

گرچه زن خود را پوشانده باشد و حجاب کامل داشته باشد تا چه رسد به حجاب های آخرالزّمان که اکنون ما شاهد آن هستیم. واللَّه المستعان و الیه المشتکی، و لا حول و لا قوّه الّا باللَّه العلیّ العظیم.

 

اکنون به برخی از سخنان معصومین علیهم السلام درباره حجاب و وظایف دیگر زن مسلمان گوش فرامی دهیم.

 

شیخ مفید در کتاب احکام النّساء می فرماید:

 

بر زن واجب است از شوهر خود اطاعت کند، و از امر او سرپیچی ننماید، جز در واجبات و محرّمات الهی و نیز نباید بدون اجازه او از خانه خارج شود.

و نباید او را به خشم آورد، و نباید با او قهر کند، و نباید با او به ستیز و جنگ برخیزد، و بر او حرام است که خود را [ که امانت شوهر است] در معرض استفاده دیگران قرار بدهد [ و نباید جز شوهر کسی بهره جنسی از او ببرد] .

و باید امانت شوهر خود را [ از مال و غیره] نگهداری کند و به او بازگرداند، و در سخن گفتن با او درشتی نکند، و در همه کارها او را شاد و مسرور نماید، چرا که رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود:

 

 

«جِهادُ الْمَرْأَهِ حُسْنُ التَّبَعُّلِ.»

 

«جهاد زن این است که نیکو شوهرداری کند

 

و فرمود: «لَوْ أَمَرْتُ أَحَداً أَنْ یَسْجُدَ لِأَحَدٍ لَأَمَرْتُ الْمَرْأَهَ أَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِها»

 

«اگر صحیح بود که من بگویم کسی در مقابل کسی سجده کند، می گفتم: زن باید در مقابل شوهر خود سجده کند»

 

سپس گوید: زن حقّ ندارد بدون اجازه در مال شوهر خود تصرّف کند، و لکن اگر مرد در قوت و غذای او سخت گیری کند، حقّ دارد به اندازه لازم و نیاز از مال او بردارد و نباید بیش از آن بردارد.

 

تا این که گوید: بر مرد نیز واجب است که به همسر خود نیکی کند، و در مقابل تندی ها و درشتی های او حلیم باشد و از بدگمانی های او بگذرد، و فراوان با او مدارا کند، و نیازهای او را تأمین نماید، و حقّ او را پایمال نکند، »

 

غیرت مرد نباید اجازه بدهد که همسر و یا دختر و یا خواهر او با حجاب ناقص بین مردان نامحرم رفت و آمد کند.

 

امیرالمؤمنین علیه السلام به مردم کوفه فرمود:

 

«آیا غیرت ندارید و حیا نمی کنید که زنان شما به بازار می روند و با جوانان عزب برخورد می کنند؟!»

 

امام صادق علیه السلام فرمود:

 

«قلب مرد بی غیرت منکوس و وارونه است.»

این مطلب چطور بود؟

2 points
Upvote Downvote

نویسنده حسین

ما در مجموعه "نماز شب" وظیفه خودمان می دانیم با ارزش ترین مطالبی که حرف خدا، پیامبر و ائمه معصومین است را به زبان ساده منتشر کنیم تا نوری باشد در این تاریکی آخرالزمان.

نشانه های آخرالزمان – روی آوردن مردم به شطرنج و آلات لهو ( قسمت هفتم )

نشانه های آخرالزمان – تزیین کردن قرآن و مساجد با طلا (قسمت نهم)